Kocsis Károly (főszerk.) 2024. Magyarország Nemzeti Atlasza – Állam és nemzet.
HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, Földrajztudományi Intézet, Budapest.
Magyarország Nemzeti Atlasza (MNA) először 1967-ben, majd 1989-ben jelent meg. Az új, magyar és angol nyelvű új kiadás négy-négy kötetben Kárpát-medencei kitekintéssel mutatja be Magyarország természeti földrajzának, társadalmának és gazdaságának dinamikus térszerkezetét. Az atlasz reprezentatív, nyomtatott formában és - a kor követelményeihez igazodva, a széles társadalmi rétegekkel való kapcsolattartás érdekében - magyar és angol nyelvű digitális változatban (e-MNA) is megjelenik (nemzetiatlasz.hu).
A nemzeti atlasz egy-egy ország, nemzet „személyi igazolványa”, a zászló, a címer és a himnusz mellett a legfontosabb nemzeti jelképek egyike. Logikusan, arányosan felépített, viszonylag egységes kivitelű, általában szöveges magyarázatokkal és különféle illusztrációkkal kísért térképek sorozata, amely az adott állam természeti, gazdasági és társadalmi adottságait mutatja be az érdeklődőknek.
Új nemzeti atlaszunkat – a 2018-ban megjelent Természeti környezet és a 2021-ben napvilágot látott Társadalom című művek után – most az államunkat és nemzetünket bemutató kötettel gyarapítjuk. A kiadvány a múlt, a gyökerek feltárása után egymásra épülő fejezetekben ismerteti az államunkkal és nemzetünkkel kapcsolatos térbeli sajátosságokat, folyamatokat. A szemléletes tematikus térképeket lapozgatva olyan témakörök területi jellemzőiről tájékozódhatunk, mint hazánk földjének megismerése, felmérése, térképezése, a terület Árpád vezette magyar honfoglalás előtti lakói, a magyar állam történeti és jelenkori közigazgatás-földrajza, a magyar állam és nemzet területének hullámzásai, népi kultúránk és nyelvünk térbeli tagolódása, társadalmi-politikai aktivitásunk és nemzetközi kapcsolataink, illetve a magyarság tehetségföldrajza. Az utóbbi fejezet illusztrációi révén figyelemmel kísérhetjük a magyar tehetségek születési és halálozási helyét, a jelenlegi és valaha élt akadémikusaink középiskolai és egyetemi városait, a tudós- és művészemigrációk főbb képviselőit, szakaszait, célterületeit, a világ Nobel-díjasainak és olimpiai aranyérmeseinek országok szerinti megoszlását, Nobel-díjasaink és olimpiai bajnokaink születési helyét és Oscar-díjasaink sikereit. A teljesen új, soha,
sehol sem publikált térképek sorát gyarapítják azok is, melyek egyes labdarúgóedzőink, zenészeink, feltalálóink külföldi boldogulásának helyszíneit mutatják be.
A munkában érintett több száz alkotó nevében adunk hangot azon reményünknek, hogy a kedves olvasók – határainkon innen és túl – ezt az új nyomtatott kötetet is (nagy mérete ellenére) haszonnal és örömmel fogják forgatni, vagy olvassák a digitális változatot az atlasz honlapján. Bízunk abban, hogy segítségével jobban meg fogják ismerni hazánkat, államunk és nemzetünk állapotát és térbeli jellemzőit.