Kocsis Károly (főszerk.) 2021. Magyarország Nemzeti Atlasza – Társadalom. Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, Földrajztudományi Intézet, Budapest.
Magyarország Nemzeti Atlasza (MNA) először 1967-ben, majd 1989-ben jelent meg. A négy-négy kötetben, magyarul és angolul is megjelenő új kiadás a lehetőségek függvényében nem csupán Magyarország, hanem hazánk, a Kárpát-medence vonatkozásában mutatja be a természet, a társadalom és a gazdaság dinamikus térszerkezetét. A széles társadalmi rétegekkel való kapcsolattartás érdekében, a kor követelményeihez igazodva, a reprezentatív, nyomtatott forma mellett magyar és angol nyelvű digitális változatban (e-MNA) is meg fog jelenni (www.nemzetiatlasz.hu).
A nemzeti atlasz egy-egy ország, nemzet „személyi igazolványa”, a zászló, a címer és a himnusz mellett a legfontosabb nemzeti jelképek egyike. Logikusan, arányosan felépített, viszonylag egységes kivitelű, általában szöveges magyarázatokkal és különféle illusztrációkkal kísért térképek sorozata, amely az adott állam természeti, gazdasági és társadalmi adottságait mutatja be az érdeklődőknek.
Új nemzeti atlaszunkat a hazánk társadalmát bemutató kötettel gyarapítjuk. A múlt feltárását követően a kiadvány egyrészt ismerteti a népességgel és településekkel kapcsolatos jellemzőket, térbeli folyamatokat, másrészt olyan szintetizáló fejezeteket, témaköröket is tartalmaz, melyek a társadalmi és természeti környezet összefonódását, kölcsönhatásait is elemzik (pl. az életkörülmények és életminőség emberi oldalát, a lakásviszonyokat és a települési környezetet). A szemléletes tematikus térképeket lapozgatva olyan témakörök területi sajátosságairól tájékozódhatunk, mint a termékenység, házasságon kívüli születések, a várható élettartam, a főbb halálokok, a külföldiek jelenléte, a határon átívelő magyar-magyar migráció vagy a külföldre irányuló mindennapi ingázás, elöregedés, házasság, válás, élettársi viszony, nemzetiségi-nyelvi összetétel, vallásosság és felekezetek, iskolázottság, munkanélküliség, jövedelmi egyenlőtlenségek, a városkörnyéki fejlődés, városaink és falvaink típusai, dinamikája, Budapest és agglomerációjának átalakulása, kórházi ellátás, szociális segély, a Covid-19 első éve, az internet használata, lakásviszonyok, lakáspiac, a közúti balesetek és a bűnözés.
A munkában érintett több száz alkotó nevében adunk hangot azon reményünknek, hogy a kedves olvasók – határainkon innen és túl – haszonnal és örömmel fogják forgatni a nyomtatott kötetet (nagy mérete ellenére), vagy olvassák a digitális változatot az atlasz honlapján. Bízunk abban, hogy segítségével jobban meg fogják ismerni hazánk társadalmi környezetét, a népesség és települések állapotát, az életkörülmények és életminőség térbeli jellemzőit.